• تاریخ: 2018/03/14
  • شناسه خبر: 8901

تمام تلاش ما این است که مهارت آموزی جایگزین مدرک‌گرایی شود.

آفتاب دنا : مدیرکل آموزش فنی‌وحرفه‌ای استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه طب مدرک‌گرایی در جامعه ما بالا است، اظهار کرد: تمام تلاش ما این است که مهارت آموزی جایگزین مدرک‌گرایی شود. ...

photo_۲۰۱۸-۰۳-۱۴_۰۷-۵۲-۵۸آفتاب دنا : مدیرکل آموزش فنی‌وحرفه‌ای استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه طب مدرک‌گرایی در جامعه ما بالا است، اظهار کرد: تمام تلاش ما این است که مهارت آموزی جایگزین مدرک‌گرایی شود.

فرج‌الله راد درگفتگو با خبرنگاران به بیان گزارشی از فعالیتهای  اداره کل فنی وحرفه ای و ماموریتهای آن پرداخت و گفت: از ارائه آموزش‌ مهارت‌های اشباع شده در مراکز آموزشی باید پرهیز کنیم و این مستلزم تأمین منابع مالی است.

وی افزود: دست آچار، پنجه‌های کارآمد، مهارت آموزی و توانمندسازی نیروها حلقه مفقوده بین اشتغال و بیکاری است.راد ادامه داد: همه افراد جامعه باید به سمت مهارت آموزی و کسب هنر بروند.

رونق مشاغل خرد خانگی و کسب مهارت توسط هر ایرانی

مدیرکل آموزش فنی‌وحرفه‌ای استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه باید اشتغال را به خانه‌ها ببریم، افزود: رونق مشاغل خرد خانگی و کسب مهارت توسط هر ایرانی می‌تواند تا حدودی مشکل بیکاری را در جامعه برطرف کرد و از طرفی شاهد رونق تولید و اقتصاد خواهیم بود.

«راد» با بیان اینکه ایجاد شغل در صنایع سنگین هزینه‌های زیادی را در بر دارد، بیان کرد: احداث پتروشیمی ۸۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و این در حالی است که ما می‌توانیم با اعتبارات کمتری و با مهارت آموزی مشاغل خرد خانگی را رونق و توسعه دهیم و از طرفی زیر ساخت‌ها برای صنایع سنگین در استان کهگیلویه و بویراحمد فراهم نیست.

فعالیت ۱۱ مرکز آموزش فنی‌وحرفه‌ای دولتی و۷۸ مرکز آموزش آزاد در کهگیلویه وبویراحمد

مدیرکل آموزش فنی‌وحرفه‌ای استان کهگیلویه و بویراحمد در ادامه گفت: اداره‌کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان ۱۱ مرکز آموزش فنی‌وحرفه‌ای دولتی و ۷۸ مرکز آموزش آزاد دارد.

«راد» افزود: ۳ مرکز دولتی در یاسوج که یکی ویژه برادران و دیگری ویژه خواهران و یکی دیگر از این مراکز IT می‌باشد که در مرکز IT که متخصص به خواهران و برادران است نرم‌افزارهای تخصصی در زمینه‌های صنعت، خدمات، کشاورزی و مهندسی آموزش داده می‌شود.

وی بیان کرد: ۷۸ مرکز آموزشی آزاد در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد به ارائه آموزش‌های مهارتی به جامعه هدف می‌پردازند و این مراکز تحت نظر سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای و برابر اصل ۴۴ قانون اساسی و کاهش تصدی‌گری دولت و تقویت بخش خصوصی در راستای وظایف خود فعالیت می‌کنند.

راد گفت: شهرستان لنده تنها شهرستانی است که فاقد مرکز آموزش فنی‌وحرفه‌ای می‌باشد.

وی در ادامه افزود: ما اعتباری برای خرید ساختمان و احداث ساختمان نداریم و باید از محل اعتبارات استانی مرکز آموزش فنی‌وحرفه‌ای برای شهرستان لنده ساخته شود. تنها اعتبارات برای تجهیز کارگاه‌های آموزشی در اختیار ما گذاشته می‌شود.

حضور تیم‌های سیار آموزشی در منطقه زیلایی و لوداب

مدیرکل آموزش فنی‌وحرفه‌ای استان کهگیلویه و بویراحمد در ادامه به عملکرد این سازمان پرداخت و گفت: در منطقه لوداب و زیلایی تیم‌های سیار ما مشغول به آموزش قالی‌بافی و گلیم‌بافی بودند که ۵۰ نفر در کلاس‌های آموزشی ما شرکت داشتند.

وی گفت: تعهدات ما برای سال ۹۶، چهار میلیون و ۲۰۰ هزار نفر ساعت آموزش بود که ۵۰ درصد آن محقق شد.

راد اضافه کرد: به دنبال این هستیم که پس از مطالعات لازم، سند آموزش مهارتی متناسب با نیاز جامعه را در قالب طرح آمایش سرزمینی طراحی و برنامه‌ریزی کنیم.

وی گفت: از ارائه آموزش‌ مهارت‌های اشباع شده در مراکز آموزشی باید پرهیز کنیم و این مستلزم تأمین منابع مالی است.

۱۵ حرفه مربوطه به صنعت ساختمان را در مراکز فنی و حرفه‌ای آموزش می‌دهیم

مدیرکل آموزش فنی‌وحرفه‌ای استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه کمترین بیمه اجتماعی مربوط به کارگران صنایع ساختمانی است، اظهار کرد: ۱۵ حرفه مربوطه به صنعت ساختمان را در مراکز فنی و حرفه‌ای آموزش می‌دهیم.

راد گفت: تاکنون برای ۱۰ هزار نفر گواهی آموزش فنی‌وحرفه‌ای در رشته‌های مختلف صنعت ساختمان از جمله جوشکاری، برق ساختمان، نقاشی، کاشی‌کاری، بتن‌سازی و آرموتور بندی دریافت کرده‌اند و ما از دستگاه‌های مجری پروژه‌های عمرانی از قبیل راه و شهرسازی  و نوسازی مدارس می‌خواهم که پیمانکاران خود را به استفاده از نیروها و کارگران ماهر ملزم کنند.

سازمان فنی وحرفه ای متولی آموزش‌های غیررسمی بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است

مدیرکل آموزش فنی‌وحرفه‌ای استان کهگیلویه و بویراحمد در بخش دیگری از سخنانش گفت:  سازمان فنی‌وحرفه‌ای تنها دستگاه آموزشی کشور است و بخش سنجش از آموزش منفک است، بنا براین گواهینامه فنی و حرفه‌ای دارای اعتبار بین‌المللی است.

وی افزود: ۶۵۰۰ استاندارد جهانی آموزش داریم و این سازمان متولی آموزش‌های غیررسمی کشور بنا بر مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی به شمار می‌رود.

حلقه مفقوده بین صنعت و دانشگاه مهارت آموزی است

راد در ادامه به دو دستور کار مهم سازمان فنی‌وحرفه‌ای اشاره کرد و گفت: توانمندسازی زنان سرپرست خانوار مناطق حاشیه‌نشین با همکاری استانداری طرح آن نهایی شده و جامعه هدف نیز شناسایی شده است.

وی با بیان اینکه یک میلیارد تومان برای این طرح اختصاص داده شده است، افزود: سیاست دولت جلوگیری از پول پاشی است بنابر این طرح پایلوت اقتصادی شهرستان لنده با حضور بنیاد مستضعفین کشور در حال انجام گرفتن است که ارائه مهارت‌های لازم توسط سازمان فنی‌وحرفه‌ای در این شهرستان انجام می‌گیرد.

رتبه ۶ کشور فنی‌وحرفه‌ای استان به لحاظ ظرفیت آموزشی

مدیرکل آموزش فنی‌وحرفه‌ای استان کهگیلویه و بویراحمد در ادامه به موفقیت‌های این سازمان پرداخت و گفت: رتبه ۶ کشور را به لحاظ ظرفیت آموزشی به دست آوردیم.

راد با بیان اینکه هنوز نتوانستیم مهارت آموزی به جایگاه واقعی خودش برسانیم، تصریح کرد: حلقه مفقوده بین صنعت و دانشگاه مهارت آموزی است.

وی شرط توسعه وتعالی استان را کار وتلاش برای توسعه زیرساختها در بخشهای مختلف دانست وگفت:  مدیران باید هماهنگ و همدل باشند و دل بسوزانند تا این مهم اتفاق بیفتد.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان کهگیلویه و بویراحمد در پایان رسانه ها را زبان گویای مردم دانست وگفت: اصحاب رسانه می توانند در فرهنگسازی نقش مهمی داشته باشند و در  بیان  خدمات دولت  و انعکاس مشکلات مردم نقش آفرین باشند.

 

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست