تاریخ انتشار : جمعه 30 ژانویه 2015 - 7:03
کد خبر : 2863

یارانه نقدی در سال آینده ۳۰ هزار تومان می شود؟

یارانه نقدی در سال آینده ۳۰ هزار تومان می شود؟

از زمان پرداخت یارانه نقدی این مساله تبدیل به یکی از چالشی ترین موضوعات بین مردم و دولت شده است، هر چند که دولت یازدهم تلاشهای زیادی کرده است تا یارانه اقشار پردرآمد را حذف کند اما تا کنون در این زمینه نتوانسته است کاری از پیش ببرد.

23573_581نسیم دنا :از زمان پرداخت یارانه نقدی این مساله تبدیل به یکی از چالشی ترین موضوعات بین مردم و دولت شده است، هر چند که دولت یازدهم تلاشهای زیادی کرده است تا یارانه اقشار پردرآمد را حذف کند اما تا کنون در این زمینه نتوانسته است کاری از پیش ببرد.
مجلس شورای اسلامی نیز در کنار دولت یکی از نهاد هایی بوده که سعی در سازماندهی این موضوع دارد، تا کنون نیز چندین مصوبه برای هموار کردن مسیر دولت در این کار به تصویب نمایندگان مجلس رسیده است، از جمله اینکه در سال گذشته نمایندگان با تصویب قانون بودجه سال ۹۳ دست دولت را در حذف برخی از اقشار باز گذاشتند.

با این حال تا کنون هیچ یک از این راهکار ها به نتیجه نرسید است، بالا رفتن تورم و کاهش قدرت خرید باعث شده تا اقشار بیش از گذشته به یارانه نقدی احساس نیاز کنند، از سوی دیگر کاهش درآمد های دولت و تحریم های اعمال شده از سوی قدرت های خارجی دست دولت را در پرداخت یارانه را محدود کرده است.

در حال حاضر و در جریان بررسی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی چندیدن طرح در خصوص این موضوع مطرح است، عده ای از نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر این عقیده هستند که میزان یارانه پرداختی متناسب با نرخ تورم نیست و در شرایط فعلی جوابگوی نیاز مردم نمی باشد.

ولی نمایندگان دیگری نیز هستند که کمبود منابع دولت را برای پرداخت یارانه نقدی را مبنا سخن خود قرار می دهند و معتقد هستند که دولت نمی تواند به تمام اقشار یارانه پرداخت کند، و دو راه بیشتر پیش روی دولت نیست، اول اینکه یارانه اقشار پر درآمد در کوتاه ترین زمان ممکن حذف گردد و نکته دوم اینکه یارانه نقدی کاهش یابد.

اما در این بین افراد دیگر هستند که راهکار محافظه کارانه ای را در پیش گرفته اند و نه دوست دارند که یارانه افراد قطع شود و نه مبلغ پرداختی تغییر داشته باشد، این عده عموما به مسائل سیاسی و عواقبی که ممکن است بعد از اجرای هر گونه تغییر در نحوه پرداخت یارانه ها ایجاد شود را مد نظر قرار می دهند.

به همین جهت چندین پیشنهاد در روزهای اخیر در کمیسون تلفیق مجلس مطرح شده است از جمله اینکه رجب رحمانی عضو کمیسیون تلفیق با اشاره به جلسه کمیسیون تلفیق بودجه در روزهای گذشته اظهار داشته است: مهمترین بحث این جلسه مربوط به موضوع هدفمندی یارانه‌ها بود.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه با اشاره به پیشنهادات نمایندگان در مورد موضوع هدفمندی یارانه‌ها تصریح کرد: یکی از پیشنهادات این است که یارانه نقدی خانوارها به ۳۰ هزار تومان کاهش یابد و فقط خانوارهای تحت پوشش نهادهای حمایتی از یارانه نقدی بیشتری برخوردار شوند، اما این موضوعات و نظرات هنوز هیچ نتیجه‌ای نداشته است.

اما جعفرزاده ایمن آبادی نظر دیگری دارد و با اشاره به سه اتفاق در قانون هدفمندی یارانه‌ها، اظهار کرد: امسال ۱۰ هزار میلیارد تومان برای بخش تولید، بهبود حمل و نقل ناوگان عمومی، محیط زیست و … در نظر گرفته شده بود و این مبلغ به ۵۲ هزار میلیارد تومان رسید ضمن اینکه ۴۸ درصد در بخش کمک به واحدهای تولیدی کمتر دیده شده است.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی اعتبارات بخش سلامت در لایحه بودجه سال ۹۴ را بدون تغییر اعلام کرد و افزود: اعتبارات بند «ب» ماده ۳۴ مبلغ ۴۸ هزار میلیارد تومان بدون تغییر نسبت به سال گذشته است و هزینه‌های در حال رشد این بخش مشخص نیست از کدام محل باید تامین شود.

وی با بیان اینکه دولت در پرداخت نقدی و غیر نقدی ۴۲۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته است، تصریح کرد: دولت ماده واحده‌ای که برای حذف یارانه مرفهین بود را حذف کرده و تکلیف را از خود برداشته و به این معنا است که می‌خواهد یارانه را به همه به صورت یکسان پرداخت کند.

همچنین احمد امیرآبادی عضو کمیسیون تلفیق در یک نشست خبری اظهار داشت: کمیسیون تلفیق تاکنون سه مصوبه داشته که یکی از این مباحث مصوبات مربوط به هدفمندی یارانه بود.

وی تأکید کرد: نمایندگان در مباحث درآمدی تصمیم گرفتند، براساس پیشنهاد دولت درآمد هدفمندی یارانه ها برای سال آینده تغییری نداشته باشد و همچنین با توجه به بحث شناسایی و یا حذف پردرآمدها که در منابع درآمدی تأثیرگذار است، احتمالاً تغییری ایجاد نشود. بحث شناسایی پردرآمدها در بخش هزینه ی بوده و البته هنوز برای آن تصمیم گیری قطعی صورت نگرفته و احتمالاً یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی در سال آینده نیز برای همه ادامه خواهد یافت.

حال نکته ای که دراینجا نه نمایندگان مجلس و نه مسولان دولتی توجهی به آن نشان نمی دهند این است که مبلغ یارانه شاید زمانی می توانست بخشی از مشکلات و هزینه های جاری در یک خانوار را پاسخ گو باشد، اما امروز با گذشت بیش از سه سال از زمان اجرای آن به هیچ عنوان پاسخگو نیست و حتی کفاف حداقل ها را نیز نمی کند.

با اوضاع پیش آمده در بحث یارانه ها نه تنها مردم سردرگم هستند بلکه دولت و مجلس نیز دچار نوعی سردرگمی شده و نمی تواند تصمیم واحدی در این خصوص داشته باشد، اما به نظر می رسد با توجه به شرایط موجود یارانه نقدی در سال آینده نیز تغییری نداشته باشد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

همراه اول

گزارش تصویری

گردشگری

خبرگزاری های کشوری سایت‌های استانی