• تاریخ: 2019/10/03
  • شناسه خبر: 13475

فاضلی در کارگاه آموزشی اساتید معارف اسلامی دانشگاههای کهگیلویه وبویراحمد مطرح کرد:

ایجاد سامانه آموزشهای مجازی طرح تحول دروس معارف اسلامی / دشمن تلاش می کند با تصویرسازی کارآمدی و نظام مردمسالاری دینی را مخدوش کند

کارگاه آموزشی اساتید معارف اسلامی دانشگاههای کهگیلویه وبویراحمد به همت دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاهها با شعار محوری تربیت دینی دانشجویان در تراز انقلاب اسلامی در سالن دکتر کنعانی دانشگاه علو پزشکی یاسوج در حال ...

آفتاب دنا : رئیس مرکز آموزش مجازی دانشگاهیان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها‌گفت: در طرح تحول دروس معارف اسلامی سامانه آموزش‌های مجازی طراحی و ایجاد شده که دانشجویان با مراجعه به این سامانه از مباحث مرتبط با دروس معارف بهره‌مند می‌شوند

به گزارش پایگاه خبری آفتاب دنا ، مرتضی فاضلی، رئیس مرکز آموزش مجازی دانشگاهیان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها در کارگاه آموزشی اساتید معارف اسلامی دانشگاههای کهگیلویه وبویراحمد  افزود: اگر قرار است آینده را به خوبی بسازیم باید روند رشد و توسعه آموزش مجازی را رصد کنیم و آن را به کار بندیم و در غیراین صورت واقعیت‌ها خود را بر ما تحمیل خواهند کرد.

وی با اشاره به اینکه آموزش مجازی در ایران در مقایسه با سایر کشور‌ها متفاوت است، اظهار داشت: در تمام دنیا آموزش مجازی و حضوری جایگزین یکدیگر نبوده و مکمل همدیگر هستند و در این زمینه مدلهای مختلفی وجود دارد.

فاضلی با اشاره به مطالعات آینده پژوهانه درخصوص فضای مجازی گفت: هماکنون به طور متوسط سالانه ۷ درصد به کاربران فضای مجازی اضافه میشود و رشد آمار اعضای شبکه‌های اجتماعی نیز به طور میانگین ۱۳ درصد در سال است.

وی با اشاره به این روند تاکید کرد: صاحبنظران پیش بینی می کنند تحول بزرگی در عرصه ارتباطی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی روی خواهد داد به گونه های که شاهد تغییر تمدن و ظهور تمدنی جدید خواهیم بود.

رییس مرکز آموزش مجازی دانشگاهیان با اشاره به رشد شتابان استفاده از آموزش‌های مجازی در دانشگاه‌های جهان گفت: از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ میلادی شتاب رشد حرکت به سمت استفاده از آموزش‌های مجازی قابل توجه بوده به طوری که هماکنون در بیش از ۸۸۰ دانشگاه دنیا هزاران دوره آموزشی مجازی در حال برگزاری است.

رئیس مرکز آموزش مجازی دانشگاهیان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با بیان اینکه روند‌ها به سمت و سویی می‌رود که نشان‌دهنده این نکته است که باید برای آموزش مجازی اهمیت قائل شده و از آن استفاده نماییم، گفت: اگر قرار است آینده را به خوبی بسازیم باید روند رشد و توسعه آموزش مجازی را رصد کنیم و آن را به کار بندیم و در غیراین صورت واقعیت‌ها خود را بر ما تحمیل خواهند کرد.

وی افزود: در دنیایی زندگی می‌کنیم که در آن رسانه‌ها موضوعات مختلفی را به عنوان واقعیت در اذهان شکل می‌دهند در صورتی که همه آن‌ها منطبق با واقعیت نیست. تصویرسازی‌ که امروز درباره دین، سبک زندگی و نظام اجتماعی و سیاسی در ذهن دانشجو شکل گرفته است، مربوط به رسانه است و از همین رو وقتی استاد وارد کلاس می‌شود و حرف از دین و انقلاب اسلامی می‌زند دانشجو با وی چالش می‌کند.

فاضلی افزود: البته اینگونه نیست که در تصویرسازی واقعی ناتوان باشیم و بعد از انقلاب تصویرسازی بسیار خوبی در حوزه کارآمدی دین داشته‌ایم، اما دشمن تلاش میکند تصویرسازی مبتنی بر قدرت نرم انقلاب اسلامی در زمینه کارآمدی دین و نظام مردمسالاری دینی را مخدوش نماید.

مزیت نسبی اساتید گروه معارف اسلامی همین کلاس‌های حضوری است

وی به بیانات مقام معظم رهبری درباره اهمیت فضای مجازی پرداخت و ادامه داد: باید گفت که مزیت نسبی اساتید گروه معارف اسلامی همین کلاس‌های حضوری است، با این حال این کلاس‌های حضوری نیاز به یک مکمل دارد و آن مکمل آموزش‌های مجازی است و این موضوع یک انتخاب نیست و یک ضرورت است.

رئیس مرکز آموزش مجازی دانشگاهیان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در قسمت دیگری از سخنان خود به موضوع اهمیت آموزش‌های چندرسانه‌ای نسبت به کتاب اشاره کرد و اظهار داشت: پژوهشی درباره تفاوت فیلم دیدن و کتاب خواندن انجام شده است که بیانگر این نکته است که وقتی فرد کتاب می‌خواند مدام مطالب کتاب را در معرض داوری قرار می‌دهد و از خود می‌پرسد که آیا فلان مطلب صحیح است یا خیر، اما وقتی فرد فیلم تماشا می‌کند محتوای فیلم در ضمیر ناخودآگاه وی می‌نشید و الگوی مسلط ذهنی وی را می‌سازد.

فاضلی خاطرنشان کرد: در طرح تحول دروس معارف اسلامی سامانه آموزش‌های مجازی نیز طراحی و ایجاد شده که دانشجویان با مراجعه به این سامانه از مباحث مرتبط با دروس معارف بهره‌مند می‌شوند، گفت: سامانه آموزش مجازی دانشگاهیان در حال حاضر بیش از یک میلیون نفر عضو دارد که عمده آن را دانشجویان تشکیل می‌دهند و روزانه  اعضای جدیدی اضافه می شوند.

وی گفت:  ۷۳۶۲استاد معارف در سطح دانشگاههای کشور دروس معارف اسلامی را تدریس می کنند

گفتنی است کارگاه آموزشی اساتید معارف اسلامی دانشگاههای کهگیلویه وبویراحمد  به همت دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاهها با شعار محوری تربیت دینی دانشجویان در تراز انقلاب اسلامی  در سالن دکتر کنعانی دانشگاه علو پزشکی یاسوج در حال برگزاری است.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست