• تاریخ: 2019/09/03
  • شناسه خبر: 13294

مدیرکل ثبت‌احوال استان در نشست شورای راهبردی جمعیت:

در سیاست‌های جمعیتی کاهش ولادت نگران کننده است/صدور شناسنامه مکانیزه برای ۸۰درصد جمعیت استان/کاهش امیدوار کننده طلاق

سید محمدعلی تقوی گفت: ثبت احوال یکی از دستگاه‌هایی است که با انتخابات بیشتر سر و کار دارد به همین دلیل برای تامین فیبرنوری نیازمند ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار هستیم اما این مبلغ در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ۲۰۰ میلیون شد و ...

آفتاب دنا : نشست شورای راهبردی جمعیت به ریاست معاون سیاس امنیتی و اجتماعی استانداری کهگیلویه وبویراحمد برگزار شد.

مدیرکل ثبت‌احوال کهگیلویه و بویراحمد دراین نشست از کاهش ۱۴ درصدی ولادت‌ها در استان خبر داد و گفت: امار کاهش ولادت‌ها نگران کننده است.

به گزارش پایگاه خبری آفتاب دنا ، سید محمدعلی تقوی با اشاره به خدمات ثبت‌احوال در صدور شناسنامه مکانیزه گفت: صدور شناسنامه مکانیزه سال ۸۲ برای افراد بالای ۱۵ سال آغاز شد که از جمعیت ۵۱۷ هزار و ۳۲۶ نفری بالای ۱۵ بیش از ۶۸ درصد شناسنامه مکانیزه دریافت کردند.

وی با اشاره به اینکه در مجموع ۵۶۴ هزار و ۷۰ نفر از جمعیت استان شناسنامه مکانیزه دارند، گفت: برای ۸۰ درصد جمعیت استان شناسنامه مکانیزه صادر شده است.

این مسوول در خصوص کارت هوشمند ملی عمده اقدامات کارت هوشمند ملی را مربوط به سه چهار سال اخیر دانست و عنوان کرد:  ۸۵ درصد جمعیت(معادل ۵۰ هزار نفر) برای دریافت کارت ملی هوشمند ملی ثبت نام کردند که با توجه به مشکلات چاپ،صدور کارت با تاخیر مواجه شده است که امیدواریم تا قبل انتخابات همه افراد بالای ۱۵ سال کارت هوشمند ملی دریافت کنند و پروژه کارت هوشمند ملی استان به اتمام برسد.

وی عنوان کرد: ۳۰ هزار کارت صادر شده اما صاحبان کارت‌ها علی‌رغم پیامک و اطلاع‌رسانی زیاد برای دریافت کارت مراجعه نمی‌کنند.

مشارکت ۷۰ دفتر پیشخوان برای ارائه خدمات ثبت احوال

مدیرکل ثبت‌احوال کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به مشارکت ۷۰ دفتر پیشخوان برای ارائه خدمات ثبت احوال به آمارهای چهارگانه ولادت، فوت، طلاق و ازدواج خبر داد و  افزود: سال گذشته در ولادت‌ها ۶ درصد کاهش نسبت به سال ۹۶ داشتیم.ولادت ثبت شده سال ۹۶، ۱۵ هزار و ۱۱۵ مورد بوده اما سال گذشته ۱۴ هزار و ۲۹۷ ولادت ثبت شده که شاهد کاهش هزار موردی در این زمینه هستیم.

وی عنوان کرد: در ۵ ماهه امسال ولادت‌ها ۱۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته که در سیاست‌های جمعیتی کاهش ولادت نگرانی‌هایی را ایجاد کرده است.

این مسوول به کاهش ۶.۲ درصدی ازدواج در سال گذشته اشاره کرد و گفت:  تنها آمار امیدوار کننده طلاق بوده که سال ۹۷، طلاق ۳.۶ درصد کاهش داشته است.

تقوی با بیان اینکه دو هزار و ۲۴۸ هزار نفر سال گذشته فوت شدند، گفت: در ۵ ماهه سال جاری یک هزار یک هزار و ۱۶۳ نفر فوت شدند که ۷.۷ درصد افزایش فوتی‌های امسال بوده است.

تقوی با بیان اینکه آمار فوتی‌ها در ۶ ماهه سال اول بیشتر از ۶ ماهه دوم است، تصریح کرد: ۳۰ درصد فوتی‌ها به دلیل بیماری‌های قلبی و عروقی و ۱۲ درصد حوادث جاده‌ای بوده است.

کاهش ۷درصدی طلاق در سال جاری

مدیرکل ثبت احوال کهگیلویه و بویراحمد به آمار ازدواج در ۵ ماهه امسال اشاره کرد و گفت: کاهش ۶.۴ درصدی ازدواج و ۷ درصدی طلاق آمارهای ثبتی در سال جاری است.

این مسوول در بخش دیگری بر ساماندهی آرامستان تاکید کرد و گفت: یاسوج دارای جمعیتی حدود ۱۰۰ هزار نفر است اما دارای ۱۴ گورستان طایفه‌ای است.

وی در بخش پایانی سخنان خود از نحوه ارزیابی دستگاه‌ها در جشنواره شهید رجایی انتقاد کرد و گفت: ثبت احوال سه سال است که در شاخص‌های اختصاصی نمره کامل را کسب و عملکرد بالای ۱۰۰ درصد دارد اما در جشنواره شهید رجایی به ما رتبه نمی‌دهند و حق ثبت‌احوال ضایع می‌شود.

برای تامین فیبرنوری نیازمند ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار هستیم

مدیرکل ثبت احوال کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: ثبت احوال یکی از دستگاه‌هایی است که با انتخابات بیشتر سر و کار دارد به همین دلیل برای تامین فیبرنوری نیازمند ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار هستیم اما این مبلغ در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ۲۰۰ میلیون شد و تنها ۶۰ میلیون اختصاص یافت که امیدواریم سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در فصل انتخابات به ثبت احوال توجه ویژه‌ای داشته باشد.

تقوی ابراز داشت: از مجموع ۱۱ اداره، ۹ اداره بر محور فیبر نوری فعال شده است و اقدامات برای تکمیل زیرساختی ۲ اداره دیگر نیز عملیاتی خواهد شد و تحقق این مهم رتبه استان را به اولین استان کشور خواهد رساند.

نوسانات آماری ثبت احوال در استان پیام های مهمی دارد

معاون سیاس امنیتی و اجتماعی استانداری کهگیلویه وبویراحمد در جلسه شورای ثبت احوال و شورای راهبردی جمعیت استان گفت: تغییرات و آمارهای ثبت احوال و نوسانات رشد جمعیت، ازدواج و طلاق پیام‌های مهمی دارد و باید با نگاه کارشناسی شده به آن توجه شود.

احد جمالی ، افزود: باید وقایع چهارگانه حیاتی و تغییرات جمعیتی بازنگری و با نگاه کارشناسی و پژوهشی مورد توجه قرار گیرد.

جمالی با اشاره به ظرفیت‌ها نیروی انسانی کشور، تصریح کرد: جمعیت کشور ما یک درصد جمعیت دنیاست و نزدیک به چهار درصد منابع دنیا در کشور ما قرار گرفته و همچنین نیروی انسانی توانمندی در کشور وجود دارد و باید نیروی انسانی به لحاظ کمی و کیفی به آن توجه شود.

وی افزود: استفاده از این ظرفیت‌ها رشد، توسعه و رفاه کشور را بیش از ۴ برابر رفاه جهانی قرار خواهد داد و باید آسیب شناسی در این راستا عملیاتی شود.

جمالی تصریح کرد: اقتصاد امروز به سمت دانش بنیان حرکت می‌کند و در دولت حرکت‌های خوبی شکل گرفته و حرکت بر این مدار مورد تاکید است.

نگاه آسیب شناسی به تحولات جمعیتی می‌تواند خروجی‌های مناسبی را رقم بزند

وی افزود: در سال ۲۰۵۰، جمعیت‌ها تعیین کننده اقتصادهای برتر دنیا خواهند بود و نگاه آسیب شناسی به روند و تحولات جمعیتی می‌تواند خروجی‌های مناسبی برای جلوگیری از پیری جمعیت را رقم بزند.

جمالی با بیان اینکه نمودارها و آمارهای های جمعیتی هرکدام یک نماد و پیام دارند، اظهار داشت: در استان نیز باید اقدامات و آسیب شناسی هایی بر این اساس شکل بگیرد.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری با اشاره به اهمیت ثبت احوال در حوزه انتخابات، عنوان داشت: اگر پوشش مخابراتی، ارتقای زیرساختی و سرویس‌ها بهتر باشد، خروجی بهتری را رقم می‌ زند.

جمالی با بیان اینکه شاخص‌های سنجش دستگاه‌ها در جشنواره شهید رجایی تعریف شده است، اظهار کرد: شهید رجایی نماد شجاعت، پاکدستی، ایثار و توانمندی بود و باید در این جشنواره بر اساس تلاش‌ها و مبنای اصولی و کارشناسی شده، دستگاه‌ها دیده شوند.

وی با بیان اینکه تغییراتی در جشنواره شکل گرفته است، ابراز داشت: امید است افرادی که واقعاً تلاش کرده‌اند، در این جشنواره دیده شوند.

 

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست