• تاریخ: 2020/10/22
  • شناسه خبر: 16359

مدیرکل اوقاف وامور خیریه کهگیلویه وبویراحمد :

فرهنگیان نقش مهمی در نهادینه کردن فرهنگ وقف در جامعه دارند

حجت الاسلام والمسلمین سید نورالله جنتی با اشاره به اینکه ترویج مقوله وقف برای انجام کارهای عام‌المنفعه و حل مشکلات جامعه است گفت: وقف اقدامی ماندگار و جاودانه و راهکاری برای زدودن فقر ومحرومیت از جامعه اسلامی است. ...

آفتاب دنا : مدیرکل اوقاف وامور خیریه کهگیلویه وبویراحمد گفت: فرهنگیان و دانش آموزان نقش مهم وتاثیر گذاری در نهادینه کردن مقوله مهم فرهنگ وقف در جامعه دارند .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آفتاب دنا ، همزمان با  هفتمین روز از دهه وقف که به نام جایگاه وقف در حوزه آموزش و توسعه علم و فناوری نامگذاری شده است مدیرکل اوقاف وامور خیریه استان کهگیلویه وبویراحمد در نشست تخصصی وقف با فرهنگیان در هنرستان کشاورزی آیت‌الله ملک‌حسینی گفت: فرهنگیان و دانش‌آموزان نقش مهم و تاثیر گذاری در نهادینه کردن مقوله مهم فرهنگ وقف در جامعه دارند .

حجت الاسلام والمسلمین سید نورالله جنتی با اشاره به اینکه ترویج مقوله وقف برای انجام کارهای عام‌المنفعه و حل مشکلات جامعه است گفت: وقف اقدامی ماندگار و جاودانه و راهکاری برای زدودن فقر ومحرومیت از جامعه اسلامی است.

وی خاطرنشان کرد: به همت واقفین خیر اندیش ۳۵ موقوفه درسطح استان داریم که با توجه به نوپا بودن استان ترویج این سنت حسنه درحال گسترش است.

جنتی‌پور افزود: وقف متناسب با مقتضیات زمان و نیازهای جامعه بشری کارکردهای مختلفی دارد که امروز نیازمند  توسعه موقوفات در حوزه بهداشت ،سلامت و کشاورزی جهت امنیت غذایی و توسعه هستیم.

وی افزود: وقف معامله انسان با خداست و روح انسان را به‌ سوی تعالی هدایت می‌کند و انسان را از صفات رذیله و بخل دور کرده و انسان را به نوع‌دوستی نزدیک می‌کند.

 مدیرکل اوقاف وامور خیریه استان کهگیلویه وبویراحمد با بیان اینکه وقف چشمه‌ای جوشان و ذخیره‌ای تمام نشدنی در جامعه است گفت: فرهنگیان عزیز با تبیین مقوله وقف برای دانش آموزان و خانواده‌ها می‌توانند به ترویج این فرهنگ نبوی در جامعه کمک کنند .

وی با تاکید بر توسعه سرمایه‌گذاری از طریق ظرفیت‌های وقفی خاطرنشان کرد: باید از فرصت‌های سرمایه‌گذاری موقوفات برای جهش تولید و اشتغال پایدار استفاده کرد.

امروز به وسیله وقف جمعی همه می‌توانند واقف باشند

معاون فرهنگی اجتماعی اوقاف و امور خیریه کهگیلویه و بویراحمد افزود: فرهنگ وقف همانند سایر موضوعات فرهنگی، دینی، اجتماعی و اقتصادی برای وارد شدن به قلمرو هنجاری جامعه و تبدیل شدن به فرهنگی فراگیر نیازمند تشریح، تبلیغ، بسترسازی، تمهید مقدمات و شرایط اجرایی مناسب و متناسب با نیازهای روز جامعه است.

حجت‌الاسلام قاسم مومنی به شرایط جامعه اشاره کرد و گفت: با توجه به وضعیت اقتصادی امروز شاید بصورت تکی نشود موقوفه‌ای ایجاد کرد اما اقشار مختلف مردم و طوایف با هم و به صورت گروهی وقفی را در جهت رفع نیازمندی های جامعه یا طایفه خود ایجاد کنند که این نوع وقف در استان قابل اجرا هست.

وی به هزینه‌های سرسام آور ازدواج که بعضا سودی جز به زحمت انداختن عروس و داماد ندارد اشاره کرد و گفت: ایلات، طوایف و اقشار مختلف مردم می‌توانند با ایجاد موقوفه جمعی به ازدواج جوانان طایفه خویش کمک کنند و گامی ارزشمند در جهت کمک به همنوعان خویش بردارند.

مومنی شاد با بیان اینکه وقف جمعی‌، امتیاز داشتن یک موقوفه را به میان تمام خانواده‌ها می‌برد، گفت: امروز به وسیله وقف جمعی همه می‌توانند واقف باشند و وقف نیز دیگر در خصوص متمکنین نیست و ثواب وقف می‌تواند در اختیار همه قرار گیرد که فرهنگیان نقش مهم وتاثیر گذاری در این زمینه دارند.

واقفین با آباد کردن دنیای دیگران دنیا و آخرت خود را آباد کرده اند

معاون آموزشی مرکز تحقیقات  آموزش کشاوری  و منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد  نیز در این جلسه  توجه به وقف در حوزه کشاورزی  را برای امنیت غذایی  جامعه  مهم دانست.

فرامرز روزبهی گفت: وقف احسان ماندگاری است که در طول تاریخ بشری واقفین با آباد کردن دنیای دیگران و جامعه دنیا و آخرت خود را آباد کرده اند.
وی با بیان اینکه وقف چشمه جوشانی بوده که در عرصه های مختلف و مشکلات و بخصوص آموزش جوامع انسانی بر اساس نیاز روز تاثیر گذار بوده اند خاطرنشان کرد: امروز یکی نیاز های جامعه ما اشتغال است و بخش کشاورزی در استان و کشور به عنوان مهمترین بخش تولیدی در اشتغال خانواده ها نقش اساسی دارد.

معاون آموزشی مرکز تحقیقات  آموزش کشاوری  و منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: آموزش های مهارتی بخش کشاورزی به عنوان یک ضرورت در دستور کار قرار گرفته و در سال جهش تولید ایجاد هنرستان با همکاری وزارتین جهاد کشاورزی و آموزش و پرورش جهش سه برابری داشته و می طلبد تمام دستگاهها از جمله اداره اوقاف نیز همکاری نمایند و در آموزش دختران و پسران روستا زاده همکاری نمایند

روزبهی یاداورشد: با توجه به پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های استان در بخش کشاورزی و لزوم توجه به تربیت نیروی انسانی هنرستان  کشاورزی در دو رشته به صورت شبانه روزی راه‌اندازی  شد که برای توسعه  آن نیازمند همکاری و مشارکت  سایر دستگاه‌ها هستیم.

وی از مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان خواست از زمین‌های وقفی در اراضی برای کمک به مهارت آموزشی  دانش اموزان  با مرکز تحقیقات همکاری کند.

آمادگی همکاران فرهنگی برای ترویج فرهنگ وقف 

مدیر هنرستان‌ کشاورزی حضرت آیت‌اللّه ملک حسینی  نیز در این جلسه  نگاه به مقوله وقف در عصر امروزی  را در کمک به حل مشکلات مردم مهم دانست .

سید ولی موسوی از آمادگی همکاران فرهنگی برای ترویج فرهنگ وقف  این سمت زیبای الهی خبر داد.

وی از اهتمام مدیرکل اوقاف و امور خیریه‌ استان در پیگیری  این مقوله مهم در استان  تشکر و قدردانی کرد.

در پایان این نشست مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان به سوالات فرهنگیان در زمینه وقف پاسخ دادند.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست