• تاریخ: 2016/02/24
  • شناسه خبر: 5248

مدیرعامل آب منطقه ای کهگیلویه وبویراحمد:

سد تنگ سرخ ۶ درصد پیشرفت فیزیکی دارد

مدیرعامل آب منطقه ای کهگیلویه وبویراحمد با بیان اینکه پروژه سد تنگ سرخ از سال ۹۰ کلنگ زنی شده است، گفت: این پروژه تا کنون ۶ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. ...

indexعلی لطفی در گفت‌‌وگو با خبرنگار نسیم دنا در یاسوج با اشاره به اینکه پروژه سد تنگ سرخ در سال ۹۰ کلنگ زنی شد، اظهار داشت:  این پروژه  دارای مجوز تخصیص آب از حوضه کارون بزرگ به میزان ۱۸۹٫۹ میلیون مترمکعب است.

مدیرعامل آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد هدف از اجرای این پروژه را تامین آب شرب شهر یاسوج  و روستاهای مسیر، به میزان ۲۵٫۵ میلیون متر مکعب در سال، تأمین آب صنعت یاسوج به میزان ۱۷ میلیون مترمکعب ، تأمین آب کشاورزی شهرستان‌های بویراحمد و دنا در سطح ۶هزار هکتار و به میزان ۴۲٫۴ میلیون متر مکعب، تأمین آب شرب شهر شیراز به میزان ۷۲ میلیون مترمکعب، تأمین آب زیست محیطی پایین دست به میزان ۳۳ میلیون متر مکعب  و احداث مراکز تفریحی، توریستی و گردشگری در منطقه عنوان کرد.

وی بیان کرد: سد تنگ سرخ  از نوع سدهای خاکی با هسته رسی، ارتفاع از پی ۶۶٫۵ متر – عرض تاج، ۱۰ متر، طول تاج ۹۱۷ متر، حجم مخزن در رقوم نرمال بهره‌برداری ۱۲۵ میلیون مترمکعب وحجم تنظیم سالیانه ۲۰۰ میلیون مترمکعب است.

لطفی گفت: عملیات اجرای طرح در جبهه‌های کاری تجهیز کارگاه‌ها، تونل انحراف، کانال ورودی سیستم انحراف، سرریز و فرازبند و بخشی از بدنه سد، فعال و کل طرح، دارای پیشرفت فیزیکی ۶ درصد است.

وی با بیان اینکه اعتبار مورد نیاز طرح بیش از ۲۵۰۰ میلیارد ریال است، ابراز کرد: امسال  حدود ۱۲۰ میلیارد ریال اعتبار مصوب طرح بوده و تاکنون مبلغ ۹۶ میلیارد ریال هزینه شده است.

مدیرعامل آب منطقه ای کهگیلویه وبویراحمد خاطرنشان کرد: هم اکنون، شرکت آب منطقه‌ای، به دنبال اجرای طرح از طریق فاینانس داخلی و خارجی است که فرایند آن در حال پیگیری است.

وی با بیان اینکه طرح مطالعاتی تأمین آب شرب شهرستان‌های دهدشت، سوق، لنده و چرام و روستاهای مسیر از سد کوثر در حال بررسی است، گفت: این طرح مهم مطالعاتی که قرار است آب شرب شهرهای دهدشت،سوق،لنده و چرام را از طریق سد مخزنی کوثر و به میزان سالانه ۱۶٫۹۴ میلیون متر مکعب تامین کند، در سال ۹۳ به اتمام رسیده و در سال ۹۴ مجوز ماده ۲۱۵ به منظور شروع عملیات اجرایی اخذ و ردیف اعتباری، پیگیری‌های لازم صورت پذیرفته است.

لطفی خاطرنشان کرد: تلاش می‌شود در صورت موافقت سازمان محترم برنامه ریزی کشور و تأمین اعتبار پروژه، عملیات اجرایی آن در سال ۹۵ آغاز شود.

مدیرعامل آب منطقه‌ای جمعیت تحت پوشش این طرح را حدود ۲۸۷ هزار نفر برشمرد و افزود: هزینه اجرایی آن نیز بیش از ۱۷۰۰ میلیارد ریال برآورد شده است و تأمین لوله‌های مورد نیاز آن که اعتباری بالغ بر ۴۰۰ میلیارد ریال را شامل می‎شود از طریق فاینانس داخلی در حال پیگیری است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست