• تاریخ: 2020/05/07
  • شناسه خبر: 15374

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج :

کهگیلویه وبویراحمد به رغم همه محدودیتها در زمینه کنترل کرونا بهترین کارکرد را داشته است

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج ادامه داد: بیمار یابی فعال و گسترده یکی از مهمترین رویکردها و کارکردهای مثبت و امیدوارکننده در راستای مقابله و مدیریت کرونا در استان بوده که به اذعان مسئولان و متولیان امر در سطح وزارت بهد ...

آفتاب دنا : سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه وبویراحمد با حضور در خبرگزاری جمهوری اسلامی از تلاش ها و نقش ارزنده و قابل تحسین همه رسانه ها در طول بیش از دو ماه از ورود بیماری مرگ بار و عالم گیر کرونا در استان قدردانی کرد.

به گزارش پایگاه خبری آفتاب دنا ، دکتر پرویز یزدان پناه  دراین دیدار تاکید کرد: بسیاری از طرح های مقابله ای و راه های کنترل و مدیریت این بیماری به فرهنگ سازی ، اگاهی بخشی عمومی و همچنین اقناع سازی واقعی و حرفه ای مردم بستگی داشت که بدون حمایت ، تعامل و نقش ارزنده اصحاب  فرهنگ و هنر بویژه رسانه ها این امر قابل تحقق نبود.

نقش رسانه های کهگیلویه وبویراحمد در مدیریت کرونا قابل تحسین است

وی یادآور شد: رصد و پایش خبرهای کرونایی و مندرجات و محتویات رسانه های جمعی در استان کهگیلویه وبویراحمد بیانگر بیشترین حد تعامل، همکاری و ارتباط تنگاتنگ اصحاب رسانه با ستاد مدیریت و مبارزه با کرونا و مجموعه کادر بهداشت و درمان بوده است.

یزدان پناه با بیان اینکه پویش های اجتماعی و فرهنگی ، مشارکت و بینش عمیق مردم فهیم استان با همکاری اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه کمک شایانی به متولیان امر در زمینه کنترل و مقابله با این بیماری ایفا کرد، گفت: کهگیلویه وبویراحمد برغم همه محدودیتها ، کمبودها و محرومیت ها در زمینه کنترل و اجرای راهبردهای مقابله ای به اذعان مسئولان ملی بهترین کارکرد را داشته است.

وی  یکی از طرح های مهم برای مقابله با کرونا را اجرای طرح غربالگری و بیمار یابی فعال و گسترده دانست و گفت: آغاز اجرای این طرح در حالی که بسیاری از استان ها در پیک بیماری و در سطح بیمارستان ها مشغول درمان بیماران کرونایی بودند اما استان کهگیلویه وبویراحمد از همان اواخر اسفند ماه اقدام به آغاز و عملیاتی کردن این طرح ها کرد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج ادامه داد: بیمار یابی فعال و گسترده یکی از مهمترین رویکردها و کارکردهای مثبت و امیدوارکننده در راستای مقابله و مدیریت کرونا در استان بوده که به اذعان مسئولان و متولیان امر در سطح وزارت بهداشت کهگیلویه وبویراحمد در این راستا نیز پیشتاز بوده است.

وی گفت: در این استان میانگین تست های انجام شده دو برابر میانگین کشوری یعنی به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۸۵۰ نفر انجام شد، در صورتیکه میانگین کشوری به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر کمتر از ۴۵۰ تست است.

وی بیان کرد: کهگیلویه وبویراحمد همچنین تاکنون کمترین میزان مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا در بین همه استان های کشور را داشته است.

یزدان پناه گفت: با وجود موفقیت های ارزشمند نباید از خطر و ورود موج جدید این ویروس غفلت کرد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: احتمال تغییر ماهیت ژنتیکی و قوی تر شدن ویروس کرونا با قدرت بیماری زایی بیشتر وجود دارد.

یزدان پناه عنوان کرد: بر اساس آخرین بررسی ها، هر ۱۰ سال یک بار، همه گیری شیوع ویروس آنفولانزا در سراسر جهان وجود دارد، بنابراین امکان دارد پاییز امسال (سال ۲۰۲۰) کرونا و آنفولانزا هر دو مهمان ناخوانده باعث مرگ و میرهای بسیار شوند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد از عموم مردم استان خواست از برگزاری مراسم‌های دورهمی، جشن، ختم، خاک‌سپاری و هرگونه تجمع به جد خودداری کنند.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست