• تاریخ: 2017/11/20
  • شناسه خبر: 8303

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در کارگروه اشتغال استان خبرداد:

تدوین سند ملی اشتغال کشور مبتنی بر کار شایسته

منصوری گفت: سند ملی اشتغال مبتنی بر کار شایسته در حال تدوین بوده و بزودی از تمامی دستگاه‌های اجرایی برای بیان نظرات و چکش کاری دعوت می‌شوند. ...

photo_۲۰۱۷-۱۱-۱۷_۱۳-۱۷-۲۱آفتاب دنا : شورای اشتغال استان کهگیلویه و بویراحمد به ریاست استاندار  استان و با حضور غلامرضا کاتب عضو هیئت رئیسه مجلس و نماینده سمنان، دکترمنصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون کارورفاه اجتماعی ، غلام محمد زارعی نماینده بویراحمد و دنا، عدل هاشمی نماینده کهگیلویه بزرگ و مدیران ارشد استان کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.

نرخ بیکاری تابستان امسال کهگیلویه و بویراحمد ۱۰٫۸ درصد بوده است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد افزود: نرخ بیکاری استان کهگیلویه و بویراحمد درتابستان امسال ۱۰٫۸ درصد است.صابر مظاهری در شورای اشتغال با اشاره به جمعیت فعال استان اظهار کرد: ۷۱۳ هزار و ۵۳ نفر در استان کهگیلویه و بویراحمد زندگی می‌کنند و بر اساس این آمار جمعیت فعال استان ۲۱۶ هزار نفر بوده، ضمن اینکه جمعیت شاغل ۱۸۸ هزار نفر است. مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به نرخ بیکاری ۱۲٫۹۶ درصدی استان در سال جاری گفت: بر اساس سرشماری تابستان سال جاری آمار بیکاری در استان ۱۰٫۸ درصد است.وی اضافه کرد: نرخ بیکاری در شهرستان بویراحمد ۱۰٫۷ درصد، کهگیلویه ۱۳ درصد، گچساران ۱۶ درصد، دنا ۸٫۹، چرام ۱۷ بهمئی، ۱۷٫۷، باشت ۱۴٫۶ درصد و لنده ۱۲٫۸ درصد است.مظاهری تصریح کرد: تعداد تعاونی‌های استان ۳ هزار و ۲۰۰ تعاونی است اما در سال جاری ۴۳۰ تعاونی جدید احداث شده که جمعیت شاغل در این تعاونی‌ها ۳ هزار و ۸۶۱ نفر است.

برنامه اشتغال فراگیر در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تصویب و ابلاغ شده است

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی  دراین نشست از در دست تدوین بودن سند ملی اشتغال کشور مبتنی بر کار شایسته خبر داد و گفت:مدیران برای رفع مشکل بیکاری پشت سر هم جلسه می‌گذارند و وقتی برای اجرا ندارند.

دکتر منصوری افزود: مدیران دستگاه‌های اجرایی پشت سر هم برای رفع مشکل بیکاری جلسه می‌گذارند و وقتی برای اجرا ندارند که همین امر نیز سبب تمایل جدی مردم به کار در سیستم اداری شده است.

وی با تاکید بر اینکه وام اشتغال ایجاد نمی‌کند، عنوان کرد:امسال بین ۵۰تا۶۰هزارمیلیارد تومان تسهیلات بانکی باهدف ایجاد شغل درکشور پرداخت میشودولی شک ندارم درکاهش بیکاری نقش بسزایی ندارد.

منصوری با اشاره به اینکه وام مشکل را برطرف نمی‌کند  ابراز کرد: در بسیاری از کشورها بانک‌ها دنبال افراد بوده تا بلکه وام دریافت کنند ولی مردم استقبالی ندارند و این مسئله حتی در شمال هند اتفاق می‌افتد.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در ۵ برنامه گذشته توسعه، سیاست خاصی برای اشتغال وجود نداشت ولی در برنامه ششم توسعه به این مهم به طور ویژه توجه شده است.

منصوری تصریح کرد: سند ملی اشتغال مبتنی بر کار شایسته در حال تدوین بوده و بزودی از تمامی دستگاه‌های اجرایی برای بیان نظرات و چکش کاری دعوت می‌شوند.

وی با تاکید بر اینکه آمایش سرزمین نداریم ولی کار آمایش اشتغال را انجام دادیم تا منابع کمتر انحراف داشته باشند، افزود: برنامه اشتغال فراگیر در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تصویب و ابلاغ شده و در این زمینه ظرفیت استان‌ها برای ایجاد اشتغال و رشد اقتصادی در سطح ملی و منطقه‌ای مطالعه شده است

به دنبال ایجاد پنجره واحد و اشتغال فراگیر در کهگیلویه وبویراحمد هستیم

photo_۲۰۱۷-۱۱-۱۷_۱۳-۱۷-۲۱

استاندار کهگیلویه و بویراحمد  نیز گفت: حفظ وضعیت موجود اشتغال، تولید و توسعه فرصت های ایجاد اشتغال جدید راهبرد استان شده است .علی محمد احمدی افزود: در استان به دنبال فضای اشتغال و تولیدی هستیم که به جای عرضه محور، تقاضا و بازار محور باشد.وی بیان کرد: در این استان در حوزه اقتصادی و تولید در پی این هستیم با برنامه مدونی حرکت کنیم که نظارت ها تقویت، انحرافات منابع کاهش و هزینه ها کمتر شود و با یک رویکرد جدید و سازو کار نو به سمت اشتغال پایدار آرام آرام گام برداریم .استاندار کهگیلویه و بویراحمد از آسیب ها مسئله پولی پاشی در کنار آن ندیدن بازار و سیستم بانکی را مطرح و خاطرنشان کرد: در استان  به دنبال ایجاد پنجره واحد و اشتغال فراگیر هستیم و آن هم در چارچوب و برنامه ای نو و بطوریکه از جهت اسناد بالا دستی و استانی تضادی ایجاد نشود.احمدی با بیان اینکه در این استان به جای اینکه کار را در اتاق دنبال کنیم، مبنا را کار عملیاتی و میدانی قرار داده ایم، تصریح کرد: در خصوص اشتغال روستائی و برنامه ها و اهداف در راستای برنامه های وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی حرکت خواهد شد .وی اضافه کرد: با توجه به شرایطی که این استان دارد، توقع این است که به طور ویژه به مسائل آن توجه شود و همچنین این استان و استان هایی که وضعیتی همگن و ساختار مشابهی دارند به عنوان پایلویت در ایجاد فرصت های اشتغال مد نظر قرار گیرند.

کهگیلویه و بویراحمد ظرفیت تبدیل شدن به پایلوت توسعه اشتغال و رفع بیکاری را دارد   .

نماینده مردم شهرستانهای بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی  همچنین گفت: با توجه به ظرفیت های موجود در کهگیلویه و بویراحمد، این استان می تواند پایلوت رفع بیکاری در کشور شود و این الگو را به کشور تعمیم داد.غلام محمد زارعی با اشاره به آمارهای نرخ بیکاری در استان، بیان کرد: آمارهایی که در کشور وجود دارد، با زحمت، دقت و در چارچوب مسائل فنی تهیه شده است، اما نمی توان گفت که این آمار، قطعی است و در حوزه اشتغال نیز اینگونه است. نماینده مردم شهرستانهای بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه  رقم بیکاری در استان بالاتر از آمارهای ارائه شده است، خاطرنشان کرد: ایجاد اشتغال مهم است، اما حفظ آن نیز مهمتر و قابل تامل است .زارعی تصریح کرد: ببشترین مراجعه کننده به مسئولان، افراد جویای کار هستند و اکثر این افراد تحصیلکرده رشته های دانشگاهی هستند    .

ایجاد ساختار و الگوی مناسب برای کاهش نرخ بیکاری در کهگیلویه و بویراحمد ضروری است

نماینده مردم شهرستانهای کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با اشاره به اینکه درصد بیکاری اعلام شده  دراستان  بسیار بالاست گفت: باید ببینیم که چه تعدادی از مصوبات گذشته محقق شده است و باید مصوبات مناسب و خروجی لازم را در راستای کاهش بیکاری داشته باشند .عدل هاشمی پور بر ایجاد ساختار و الگوی مناسب برای کاهش نرخ بیکاری در استان کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد.

تناسب نداشتن نظام آموزشی با بازار کار از مشکلات اشتغال کشور است

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز گفت: تناسب نداشتن نظام آموزشی کشور با بازار کسب محسوس است و گرایش به رشته های تجربی در سطح کشور بر اساس آخرین آمارها، ۴۹ درصد است و جامعه ما به دنبال رشته های فنی نیست.

غلامرضا کاتب افزود: طی ۶ ماهه ابتدای سال جاری جمعیت فعال کشور ۹۲۰ هزار نفر افزایش پیدا کرد و بر اساس افزایش تعداد شاغلین و نرخ مشارکت در این مدت، باید چهار دهم درصد کاهش نرخ بیکاری داشتیم و در پایان سال هشت دهم درصد کاهش داشته باشیم که در پایان برنامه ششم هدفگذاری کاهش محقق شود .وی بیان کرد: این در حالی است که طی ۶ماهه اخیر چهار دهم درصد افزایش بیکاری داشته ایم .رئیس فراکیسون اشتغال مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: کاهش جمعیت روستاها از دلایل بیکاری است و در حال حاضر  ۲۵درصد جمعیت کشور ما روستایی است و باقی شهری است و پیش بینی برای  سال ۲۰۵۰رسیدن به نرخ ۱۶درصد جمعیت روستایی است .کاتب با بیان اینکه استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و بهره گیری از آن برای توسعه اشتغال و استانها ضروری است گفت: اشتغال دغدغه همگانی مسئولان کشور است و مقام معظم رهبری نیز بر توزیع صحیح اعتبارات بر اساس اشتغالزایی مناسب و منجر شدن به اشتغال تاکید داشتند.

 

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست