• تاریخ: 2016/11/22
 • شناسه خبر: 6482

با نگاه علمی ،تخصصی و نظر مردم تغییر نام استان بررسی شود

تغییر نام اگر وحدت ویکپارچگی مردم استان را در مواجه با یکدیگر کمرنگ وخدشه دار نماید ونارضایتی عمومی را در پی داشته باشد باید با دقت نظر بیشتری مورد ارزیابی قرار گیرد. ...

%d9%85%d9%87%d8%b1%d8%ac%d9%881نسیم دنا- دکتر ابراهیم مهرجو// زمزمه تغییر نام استان کهگیلویه وبویراحمد این روزها در محافل ، مجالس ، فضای مجازی و رسانه ای استان بین مردم به عنوان یک موضوع مهم مطرح است .عده ای در موافقت وعده دیگری در مخالفت نقطه نظرات خویش را بیان می نمایند . مطرح شدن این موضوع حساسیتهای زیادی را بین مردم این دیار بوجود آورده است که به نظر می رسد باید با نگاه علمی ،تخصصی وکارشناسانه همه ابعاد وزوایای آن مورد تجزیه وتحلیل موافقان ومخالفان قرار بگیرد و نظر مردم به عنوان محور و اساس نظام اسلامی مورد توجه قرار بگیرد.

مردم به عنوان صاحبان اصلی انقلاب باید در فرآیند همه تصمیم گیریها در ارکان مختلف نظام قرار بگیرد. هر تصمیمی که بدون در نظر گرفتن رای ونظر مردم گرفته شود محکوم به شکست است ودوامی نخواهد داشت.

تغییر نام اگر وحدت ویکپارچگی مردم استان را در مواجه با یکدیگر کمرنگ وخدشه دار نماید ونارضایتی عمومی را در پی داشته باشد باید با دقت نظر بیشتری مورد ارزیابی قرار گیرد.

آرامش وامنیت امروز ایران عزیز مدیون استقامت وپایداری مردم در عرصه های مختلف انقلاب اسلامی بوده است و امروز مهمترین وظیفه مسئولان حفظ این وحدت وهمدلی در بین آحاد مردم است.

به نظر می رسد اگر نام این استان به هر دلیلی تغییر نماید باید هویت وفرهنگ گذشته این مردم در آن به خوبی لحاظ شود چرا که حفظ هویت تاریخی برای مردم یک اصل است و به تعبیر مولانا ، هرکسی کو دور ماند از اصل خویش باز جوید روزگار وصل خویش

تاریخ استان زیبا وچهار فصل کهگیلویه و بویراحمد سرشار از رشادت وافتخار است و همه ما متعلق به این استان هستیم و به تاریخ و گذشته پر افتخار آن افتخار میکنیم نباید جوری عمل نماییم که مورد سوء استفاده بیگانگان قرار بگیرد واین تغییر سب شعله ور شدن آتش کینه بدبینی واختلاف در میان مردم شریف و ولایتمدار استان شود.

امروزاین استان از عدم توسعه نیافتگی رنج می برد و مسئله ی تغییر نام در شرایط فعلی باید جوری مدیریت شود که برای توسعه وپیشرفت استان مفید واقع شود. نیروی انسانی تحصیل کرده . وجود منابع غنی نفت ،گاز وآب و از همه مهمترآب هوا ی مطبوع و کلکسیونی از مواهب وزیباییهای طبیعی از ظرفیتها وپتانسیلهای خوب این استان است که بستر خوبی برای طی کردن توسعه است .

وجود ایلات وطوایف مختلف که اکثریت آنها با لهجه وزبان لری تکلم می کنند وگویش ترکی که در برخی مناطق عشایری بویژه در شهر دوگنبدان وجود دارد ظرفیت خوبی برای همدلی مردم این استان است که قریب به چهار دهه از انقلاب اسلامی زندگی مسالمت آمیزی باهم دارند .

چه زیباست که وحدت وهمدلی که بین آحاد مردم این استان در همه عرصه ها وجود داشته است را قدر بدانیم ومقوله تغییر نام که یک مسئله جزئی است موجب خدشه دار شدن این سرمایه ارزشمند اجتماعی نکنیم.

در عصر ارتباطات که جوهره انسانها دانایی وآگاهی است هر نوع تغییری در مسائل اجتماعی ومنطقه ای باید به دور از تعصب وخشونت و با رویکرد علمی ومنطقی مورد تجزیه وتحلیل قرار بگیرد تا ضمن نگاه موشکافانه محاسن ومعایب آن برای افکار عمومی روشن شود و ماهیت اصل پذیرش تغییر وبستر برای انجام آن فراهم شود.

امیدواریم که همه بکوشیم هم به وظایفمان خوب آشنا باشیم و هم به وظایفمان خوب عمل نماییم وبه تعبیر وامام راحلمان تلاش کنیم در سرزمین اعمال ورفتارمان هیچ بذری جز رضایت پروردگار نباشد.

 

 

 • روشناس - 2016/11/22 در 16:31

  با سلام
  حکایت تغییر نام استان کهگیلویه و بویراحمد مثل حکایت بچه ای شده که دو زن مدعی اش بودند. البته اینجا مدعی زیاد ه.در هر صورت کودک را پیش قاضی بردند.گفت هر کدوم یک دستش رو بکشید هرکس برنده شد بچه مال خودش.
  یکی از زنها دلش نیامد این کار را انجام بدهد و گفت من از حقم میگذرم. قاضی هم گفت بچه رو به همین زن بدهید چون اگر مادر نبود دلش نمیسوخت.
  حالا استان ما،
  یکی از اون سمت میکشه ،یکی از این سمت؛ اصلا و ابدا کسی فکر نمیکنه ته این ماجرا برای این کودک ضعیف الجثنه نوپا چه اتفاقی می افته.هرکس می خواهد حرف خودش را به کرسی بنشونه.
  در این بین جسته و گریخته تعدادی از نوشته های بزرگان و مسولین را من باب این موضوع خواندم،چه موافق و چه مخالف،الحق و الانصاف از معدود نوشته هایی بود که در آن طرفداری و تعصب کور کورانه موج نمیزد،همه ما به خوبی میدونیم که از ارکان و اصول اولیه دموکراسی که همه هم علی الظاهر دم از اون میزنیم احترام به رای مردم و خرد جمعیه که در این جا به خوبی رعایت شده.به امید موفقیت بیش از پیش برای نگارنده و مردم هم استانی و آرزوی ختم به خیر شدن این مساله

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست