• تاریخ: 2014/12/31
  • شناسه خبر: 2726

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان:

برگزاری دوره آموزش صنایع دستی در۱۳۰روستای کهگیلویه وبویراحمد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه وبویراحمد از برگزاری کلاسهای آموزش صنایع دستی در130روستای این استان خبرداد. ...

IMG_2444مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه وبویراحمد از برگزاری کلاسهای آموزش صنایع دستی در۱۳۰روستای این استان خبرداد.

به گزارش نسیم دنا  محمود باقری  در بازدید از کلاسهای صنایع دستی بخش کبگیان گفت: بیش از دو میلیارد ریال اعتبار به برگزاری این دوره ها اختصاص یافته است.

وی افزود: هم اکنون در ۳۵ روستا که در گذشته آموزش مقدماتی داده شده، کلاس به بافی و در ۸۵ روستا کلاسهای آموزش مقدماتی دایر است.

باقری اظهار داشت: در۱۰روستا هم دوره های آموزش صنایع دستی منسوخ شده در حال برگزاری است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، ایجاد اشتغال برای جوانان و حفظ، احیاء و رونق صنایع دستی در روستاها و مرکز شهرستانهای استان و کاهش مهاجرت را از مهمترین اهداف برگزاری این دوره ها عنوان کرد.

وی افزود: این کلاس ها شامل آموزش گلیم بافی، به بافی، دوخت البسه محلی و آموزش چرم دوزی است که با ابزار و امکانات خاص آموزش داده می شود.

باقری بازاریابی و عرضه را یکی از مهمترین نیازهای صنایع دستی استان عنوان کرد و اظهار داشت: کمک دولت در این راستا موجب جلوگیری از حضور دلالان و صادرات صنایع دستی این استان به نام دیگر استانها می شود.

وی با بیان اینکه صنایع‌دستی ریشه‌های عمیق و استوار در فرهنگ غنی و باورهای ملی مذهبی مردم مناطق مختلف استان دارد، بیان داشت: گبه، گلیم، جاجیم، گچمه، قالی، سیاه چادر (بهون) و لباس‌های محلی مهمترین دست‌بافته‌های استان هستند.

باقری یادآور شد: ۳۰ تا ۳۵ هزار نفر در زمینه صنایع دستی در استان فعالیت می کنند که از این تعداد تنها چهار هزار نفر شناسنامه‌دار هستند.

منبع:مهر

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست