• تاریخ: 2014/09/27
  • شناسه خبر: 1902

استاندار کهگیلویه وبویراحمد:

توسعه کشاورزی با اتکا از پاسخ صحیح به آمارگیران بدست می آید

دکترسیدموسی خادمی درهمایش سرشماری عمومی کشاورزی ۹۳ گفت: این طرح از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و باید از سوی مجریان و کشاورزان جدی گرفته شود، چرا که برنامه ریزی و توسعه کشاورزی با اتکا از پاسخ صحیح به آمارگیران بدست می آ ...

دکترسیدموسی خادمی درهمایش سرشماری عمومی کشاورزی ۹۳ گفت: این طرح از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و باید از سوی مجریان و کشاورزان جدی گرفته شود، چرا که برنامه ریزی و توسعه کشاورزی با اتکا از پاسخ صحیح به آمارگیران بدست می آید.

استاندار افزود: از آنجا که آمار و اطلاعات صحیح پایه و اساس برنامه ریزی ها و تصمیم گیری ها برای بهره گیری از منابع کشاورزی است باید آمارگیران در این طرح آمار واقعی را استخراج و ارایه کنند.

وی بیان کرد: از کشاورزان و بهره برداران بخش کشاورزی انتظار می رود با دقت و حوصله به پرسش های آمارگیران این طرح پاسخ دهند.

خادمی با اشاره به لزوم قراردادن امکانات لازم در اختیار آمارگیران شرکت کننده در این طرح، اظهار کرد: الکترونیکی کردن نحوه جمع آوری آمار و اطلاعات در این طرح اقدامی ارزشمند از سوی دولت یازدهم است که موجب بهبود عملکرد و کسب نتایج مطلوبتر می شود.

وی، اجرای مطلوب طرح سرشماری عمومی کشاورزی را مستلزم تعامل و همکاری همه جانبه دستگاه های مختلف استان دانست و تصریح کرد: کشاورزی از بخش های مهم و تاثیرگذار در اقتصاد کشور بوده و اقتصاد بدون توسعه بخش کشاورزی دوام و بقای چندانی ندارد.

دکترخادمی افزود: کشاورزی تنها بخش اقتصاد کشور است که کمترین تاثیر را از تحریم ها و مشکلات ناخواسته اقتصادی می پذیرد و این موضوع جزو مهمترین محاسن بخش کشاورزی به شمار می رود.

خادمی با اشاره به اینکه، امنیت غذایی اصلی ترین امنیت مورد نیاز هر کشور و ملت است، گفت: کشاورزی در تمام ابعاد و حوزه های آن یکی از ظرفیت های اساسی برای توسعه محسوب می شود و باید مورد توجه جدی متولیان امر قرار گیرد.

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات استانداری کهگیلویه و بویراحمد نیز در این آیین، گفت: سرشماری عمومی کشاورزی هر ۱۰ سال یکبار در کشور انجام می شود و تا پیش از این نیز چهار بار برگزار شده بود.

مجید عیوض زاده افزود: سهم ارزش افزوده بخش کشاورزی در کشور ۷/۱۱ درصد و در کهگیلویه و بویراحمد نیز چهار درصد است.

وی بیان کرد: ۱۸ درصد شاغلان کشور معادل چهار میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در بخش کشاورزی فعالیت می کنند در حالی که این میزان در کهگیلویه و بویراحمد ۲۰ درصد معادل ۲۹ هزار نفر است.

عیوض زاده اظهار کرد: نرخ تولید ناخالص داخلی کشور در سال ۹۲ در بخش های مختلف اقتصادی ۲/۲- درصد بوده در حالی که این میزان در بخش کشاورزی ۲/۱+ درصد بوده است.

وی عنوان کرد: مرحله اول آموزش آمارگیران شرکت کننده در طرح سرشماری عمومی کشاورزی از هشت تا ۱۲ شهریور ۹۳ در تهران و مراحل دوم و سوم آن نیز به ترتیب از ۱۵ تا ۲۰ شهریور و از ۲۴ تا ۳۰ شهریور امسال در یاسوج برگزار شد.

عیوض زاده ابراز داشت: ۲۲۰ نیروی انسانی برای اجرای طرح سرشماری عمومی کشاورزی در کهگیلویه و بویراحمد به کار گرفته شده که از این تعداد ۱۵۰ نفر آمارگیر و مابقی نیز راننده و عوامل اجرایی هستند.

وی تعداد خودروهای مورد نیاز برای اجرای این طرح در استان را ۶۰ دستگاه دانست و افزود: از مدیران اجرایی و نهادهای دولتی استان انتظار می رود همکاری لازم را در زمینه اجرای این طرح داشته باشند.

عیوض زاده گفت: آمار و اطلاعات مورد نیاز در این طرح از طریق سه فرم جمع آوری می شود که شامل سطح زمین های کشاورزی و باغ های آبی و دیم، سطح زیر کشت انواع محصولات زراعی آبی و دیم، تعداد و انواع نهال های موجود در باغ ها، تعداد دام های سبک و سنگین، میزان پرورش طیور به روش سنتی، مساحت گلخانه ها، میزان تولید محصولات گلخانه ای، منبع تامین آب کشاورزی و ماشین آلات مورد استفاده است.

طرح سرشماری عمومی کشاورزی از پنج مهر تا ۱۸ آبان ۹۳ همزمان با سراسر کشور در تمام روستاهای کهگیلویه و بویراحمد و برای نمونه در چهار شهر یاسوج، دوگنبدان، مادوان و دهدشت اجرا می شود.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست