تاریخ انتشار : جمعه 22 آگوست 2014 - 10:57
کد خبر : 1832

ما و اقتصاد دولتی

ما و اقتصاد دولتی

ترکیب دولت دو ویژگی مهم دارد؛ یکی اینکه اعضا دولت ایجاد امید در اقتصاد کشور می کنند و دیگری این که دولت نوعا از افراد با تجربه در حوزه های نفت، اقتصاد و دارایی، صنعت، کشاورزی و… استفاده کرده است. باید توجه داشت که کشور در شرایط سختی است و حل مشکلاتی که در اقتصاد

14-8-20-94012slamiyanترکیب دولت دو ویژگی مهم دارد؛ یکی اینکه اعضا دولت ایجاد امید در اقتصاد کشور می کنند و دیگری این که دولت نوعا از افراد با تجربه در حوزه های نفت، اقتصاد و دارایی، صنعت، کشاورزی و… استفاده کرده است. باید توجه داشت که کشور در شرایط سختی است و حل مشکلاتی که در اقتصاد کشور در سال های گذشته داشته ایم می طلبد که افراد باتجربه سکان هدایت اقتصاد کشور را در دست داشته باشند و اتفاق مهم این است که دولت از افراد باتجربه استفاده کرده است که در پست های قبلی خود عملکرد موفقی داشته اند و جامعه اقتصادی کشور به این افراد اعتماد و نگاه مثبت دارد.
به نظرم در حوزه اقتصاد باید از اتفاقات ۸ سال گذشته درس بگیریم؛ نه اینکه تنها به نقد عملکردها و مشکلات به پردازیم بدون اینکه استفاده ای از این نقدها بشود. در ۸ سال گذشته و در دوران دولت قبل در کشور حدود ۷۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی داشته ایم و ۱۰۰ هزار میلیارد اوراق قرضه فروخته شده و ۱۰۵ هزار میلیارد تومان هم درآمد از واگذاری براساس سیاست های اصل ۴۴ به دست آمده است اما خروج این حجم پول در اقتصاد کشور فکر می کنم جامعه را راضی و خوشحال نکرده است چرا که شاهد تورم و بیکاری بسیار بالایی بوده ایم. حالا به نظرم تجربه ای که می توان از این شرایط به دست آورد این است که بپذیریم اقتصاد دولتی کارآمد نیست یعنی وقتی چنین حجم پول افسانه ای به اقتصاد کشور تزریق می شود شاهد هستیم که خروجی ندارد و رضایت عمومی هم کسب نمی شود. به نظرم رضایت مردم زمانی کسب می شود که اشتغال برای جوانان در جامعه ایجاد شود و تورم نیز کنترل شود.
ما در دولت گذشته در اشتغال زایی و کنترل تورم موفق نبوده ایم و علت اصلی آن هم ساختار اقتصاد دولتی است که مهم ترین چالش دولت جدید هم هست. دولت باید با استفاده از ابزارهای قانونی مانند اجرای سیاست های اصل ۴۴ از اقتصاد دولتی فاصله بگیرد البته باید اراده واقعی برای اجرای این قانون وجود داشته باشد و دولت مردان به دنبال آن باشند که مردم را درگیر اقتصاد کنند و اگر این اتافاق بیفند، موفق خواهیم شد.
دولت جدید باید انضباط مالی داشته باشد و ما چاره ای نداریم جز اینکه هزینه های دولت را کاهش دهیم و دولت را چابک کنیم و مردم را درگیر اقتصاد کنیم. شما در زمان جنگ بررسی کنید و ببینید چه زمانی توانستیم موفق عمل کنیم و جنگ را مدیریت کنیم، زمانی که مردم وارد صحنه شدند حالا فکر نمی کنم که صحنه اقتصاد سخت تر از جنگ نباشد؛ وقتی مشکلات جنگ را با کمک مردم حل کردیم چالش های اقتصاد را هم حتما می توانیم حل کنیم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

همراه اول

گزارش تصویری

گردشگری

خبرگزاری های کشوری سایت‌های استانی