• تاریخ: 2019/08/15
  • شناسه خبر: 13097

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد خبرداد:

اتمام طرح آبرسانی به دهدشت از سد کوثر تا پایان سال ۹۹

علی داوودی مهر گفت: با تکمیل این طرح، آب شرب شهر دهدشت از سد کوثر و آب شرب شهر سوق از منابع فعلی تامین کننده آب شهر دهدشت تامین خواهد شد. ...

آفتاب دنا : مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: در صورت تامین اعتبارطرح آبرسانی به شهر دهدشت از سد کوثر تا پایان سال ۹۹ به بهره برداری می رسد

به گزارش پایگاه خبری آفتاب دنا ، علی داودی‌مهر با اشاره به پیشرفت فیزیکی حدود ۲۵ درصدی این پروژه که از سال ۹۶ آغاز شده و طبق برنامه می‌بایست ظرف مدت چهار سال به اتمام برسد، افزود: در این طرح در مجموع حدود ۱۷ میلیون متر مکعب در سال، آب شرب با دبی لحظه‌ای ۸۶۰ لیتر در ثانیه انتقال داده می‌شود که از این مقدار ۱۲٫۲ میلیون متر مکعب برای مصارف شرب شهری و ۴٫۸ میلیون متر مکعب برای مصارف روستایی در نظر گرفته شده و قابلیت افزایش ظرفیت تا سقف ۱۳۴۵ لیتر در ثانیه به منظور انتقال آب مورد نیاز صنعت را نیز دارد.

وی با اشاره به اهم اقدامات انجام شده در دو سال اخیر اظهار کرد: عملیات جوشکاری و لوله‌گذاری به طول ۸۰۰۰ متر در قطعه اول، حفر کانال انتقال آب به طول ۸۴۰۰ متر، تهیه و خرید ۲۵۰۰ تن ورق فولادی، شروع تولید لوله‌ها با قطر ۱۰۰۰ میلی‌متر، تهیه و حمل ۹۸۲ تن میلگرد مورد نیاز به کارگاه، پایان خاکبرداری و پی‌کنی محل مخزن شماره ۳ و ۴ و ایستگاه پمپاژ شماره ۳ و همچنین تمامی مجوزهای لازم از ادارات منابع طبیعی، میراث فرهنگی و گردشگری، اداره راه و شهرسازی از مهم‌ترین اقداماتی است که تاکنون جهت انجام عملیات اجرایی صورت گرفته است.

داودی‌مهر با بیان اینکه هم‌اکنون پروژه در تمامی جبهه‌های کاری فعال بوده و به‌رغم عدم پرداخت کامل مطالبات، مسیرسازی، حفر ترانشه و احداث ابنیه‌های فنی در حال انجام است، گفت: در تلاش هستیم در حداقل زمان ممکن تا پایان سال ۹۹ عملیات اجرایی تامین آب شرب دهدشت را به‌منظور رفع کامل کم‌آبی و مدیریت تنش آبی شهرهای دهدشت و سوق به اتمام برسانیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: با تکمیل این طرح، آب شرب شهر دهدشت از سد کوثر و آب شرب شهر سوق از منابع فعلی تامین کننده آب شهر دهدشت تامین خواهد شد.

وی با بیان اینکه جهت تسریع در انجام عملیات اجرایی و آغاز فرایند بهره‌برداری نیاز به افزایش اعتبار مصوب سال جاری و تامین سایر اعتبار مورد نیاز در سال آتی به مبلغ ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال است، اضافه کرد: افزایش ناگهانی قیمت مصالح مورد نیاز و عدم همخوانی قیمت‌های روز با قیمت‌های مندرج در فهرست بهای ملزوم به پیمان، عدم نقدینگی جهت پرداخت بهای اراضی و خسارات کشت آنها، عدم دستیابی به ورق مورد نیاز جهت ساخت لوله‌ها، عدم ارائه راهکار شفاف و عملی جهت پرداخت نرخ تنزیل اسناد خزانه و اوراق مشارکت که به عنوان اعتبار طرح اعلام می‌شود از مهم‌ترین موانع و مشکلات این طرح به‌شمار می‌آید.

داودی‌مهر خاطرنشان کرد: این طرح در سال جاری ۳۴۰ میلیارد ریال اعتبار مصوب دارد و به‌رغم جبران بخشی از تاخیرات ناشی از مشکلات اعتباری سالیان گذشته که حاصل عدم تامین لوله توسط بانک طرف قرارداد بود، روند رو به رشد عملیات اجرایی را شاهد هستیم.

گفتی است طرح آبرسانی از سد کوثر به چهار شهر دهدشت، سوق، چرام، لنده و روستاهای با جمعیت ۲۴۰ هزار نفر در افق ۱۴۱۰ طراحی شده که مطابق برنامه انجام شده تا سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسد.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست